Popis lektira:

OSNOVNE ŠKOLE:

(izabrati 5 djela, obvezno prvo)

1. Hans Christian Andersen: Bajke (izbor)
2. Ratko Zvrko: Grga Čvarak
3. Kareli Čapek: Poštarska bajka
4. Carlo Collodi: Pinokio
5. Alan Aleksander Milne: Medo Winnie zvani Pooh
6. Dubravko Horvatić: Stanari u slonu
7. Nevenka Videk: Pismo iz Zelengrada
8. Nada Iveljić: Nebeske barke  ili Pronađeno blago   ili Božićna bajka
9. Želimir Hercigonja: Poštar zeko Brzonogi ili Prašnjavko ili Kjel crna labud ptica ili Vodenjak i stara kruška
10. Andrea Peterlik-Huseinović: Plavo nebo ili Ciconia ciconia
11. Desa Muck: Anica i sportski dan ili Anica i čarobnica Lili
12. Ela Peroci: Djeco, laku noć (izbor)
13. Ivica Bednjanec: Durica: male ljubavi
14. Mila Željeznjak: Sretne priče
15. Božidar Prosenjak: Miš
16. Hrvoje Kovačević: General Kiro miš
17. Larisa Mravunac: Dječak u zvjezdanim čizmama
18. Charles Perrault: Bajke (izbor: Vile, Kraljević Čuperak, Mačak u čizmama, Pepeljuga ili Ljepotica i zvijer Mme Leprimce
de Beaumont koja se redovito tiska pod Perraultovim imenom.)
19. Nada Zidar-Bogadi: Sretni cvrčak

(izabrati 7 djela, obvezna prva dva)

1. Mato Lovrak: Vlak u snijegu
2. Ivana Brlić-Mažuranić: Čudnovate zgode šegrta Hlapića
3. Luko Paljetak: Miševi i mačke naglavačke
4. Vladimir Nazor: Bijeli jelen
5. Dubravko Horvatić: Grički top
6. Sanja Polak: Dnevnik Pauline P. ili Drugi dnevnik Pauline P.
7. Sanja Pilić: Nemam vremena ili E baš mi nije žao ili Hoću i ja
8. Stanislav Femenić: Ludi kamen
9. Hugh Lofting: Pripovijest o doktoru Dolittleu
10. Nada Iveljić: Šestinski kišobran ili Čuvarice novih krovova
11. Božidar Prosenjak: Sijač sreće
12. Gianni Rodari: Putovanje Plave strijele ili Čipolino
13. Hrvatske narodne bajke
14. James M. Barrie: Petar Pan
15. Slavko Kolar: Jurnjava na motoru
16. Frank Lyman Baum: Čarobnjak iz Oza
17. Otfried Preussler: Mali vodenjak ili Mala vještica
18. Elwyn Brooks White: Paukova mreža
19. Dragutin Horkić: Čađave zgode
20. Basne (izbor)

(izabrati 7 djela, obvezna prva dva)

1. Ivana Brlić-Mažuranić: Regoč i Šuma Striborova
2. Mato Lovrak: Družba Pere Kvržice
3. Anto Gardaš: Duh u močvari ili Ljubičasti planet ili Izum profesora Leopolda ili
Bakreni Petar ili Tajna zelene pećine ili Igračke gospođe Nadine
4. Erich Kästner: Emil i detektivi ili Tonček i Točkica ili Leteći razred ili Blizanke
5. Hrvoje Kovačević: Tajna Ribljeg Oka ili Tajna mačje šape ili Tajna Tužnog psa ili Tajna graditelja straha ili Tajna
zlatnog zuba
6. Slavko Mihalić: Petrica Kerempuh
7. Felix Salten: Bambi
8. Rudvard Kipling: Knjiga o džungli
9. Nikola Pulić: Ključić oko vrata
10. Matko Marušić: Snijeg u Splitu
11. Johanna Spyri: Heidi
12. Jagoda Truhelka: Zlatni danci
13. Zlata Kolarić-Kišur: Moja zlatna dolina
14. Maja Gluščević: Bijeg u košari ili Klopka za medvjedića
15. Nada Mihoković-Kumrić: Tko vjeruje u rode još
16. Silvija Šesto: Bum Tomica ili Bum Tomica 2
17. Zoran Pongrašić: Mama je kriva za sve
18. Hrvoje Hitrec: Eko Eko
19. Istvan Bekeffi: Pas zvan gospodin Bozzi
20. Sanja Lovrenčić: Esperel, grad malih čuda
21. Astrid Lindgren: Pipi Duga Čarapa ili Ronja razbojnička kći ili Razmo u skitnji
22. Zvonimir Balog: Ja magarac ili Pusa od Krampusa ili Nevidljiva Iva ili Zmajevi i vukodlaci
23. Ludwik Jerzy Kern: Ferdinand Veličanstveni
24. Anton van de Velde: Neobični doživljaji ptića Sovica
25. Čečuk, Čunčić-Bandov, Horvat-Vukelja, Kolarić-Kišur: Igrokazi

(izabrati 9 djela, obvezna prva tri)

1. Ivan Kušan: Uzbuna na Zelenom Vrhu ili Koko i duhovi ili Zagonetni dječak ili Koko u Parizu ili Lažeš, Melita ili Domaća zadaća
2. Šaljive narodne priče
3. Ferenc Molnar: Junaci Pavlove ulice
4. Milivoj Matošec: Strah u Ulici lipa ili Tiki traži neznanca ili Posada oklopnog vlaka ili Suvišan u svemiru
5. Grigor Vitez: Pjesme
6. Sempe/Goscinny: Nikica
7. Miro Gavran: Sretni dani ili Kako je tata osvojio mamu ili Zaljubljen do ušiju ili Svašta u mojoj glavi
8. Zlatko Krilić: Početak plovidbe ili Čudnovata istina ili Zabranjena vrata ili Veliki zavodnik ili Šaljive priče i priče bez šale
9. Sanja Pilić: Mrvice iz dnevnog boravka
10. Pavao Pavličić: Zeleni tigar ili Petlja ili Trojica u Trnju
11. Michael Coleman: Zov labirinta ili Mreža je bačena ili Bijeg s mreže
12. Tihomir Horvat: Tajna Gornjeg grada ili Frka u Ščitarjevu ili Muki
13. Mark Twain: Doživljaji Toma Sawyera ili Doživljaji Huckleberryja Finna
14. Jules Verne: Put u središte zemlje ili Put oko svijeta u 80 dana ili 20 000 milja pod morem
15. Maja Brajko-Livaković: Finka Fi
16. Tito Bilopavlović: Paunaš
17. Aleksandar Puškin: Bajka o ribaru i ribici
18. Basne (izbor)
19. Branka Primorac: Ljubavni slučaj mačka Joje
20. Roald Dahl: Charlie i tvornica čokolade
21. Michael Ende: Jim Gumb i strojovođa Lucas
22. Ivan Cankar: Istina i ljubav
23. Henry Winterfeld: Timpetill (Grad bez roditelja)
24. Hrvoje Hitrec: Matko na štakama
25. Anto Gardaš: Mirion u škripcu ili Filip dječak bez imena
26. Selma Lagerlof: Legende o Kristu

(izabrati 9 djela, obvezna prva tri)

01. Ivana Brlić-Mažuranić: Priče iz davnine (osim Šume Striborove i Regoča koji su obrađeni u četvrtome razredu)
02. Stjepan Tomaš: Mali ratni dnevnik
03. August Šenoa: Povjestice
04. Blanka Dovjak-Matković: Zagrebačka priča
05. Mark Twain: Kraljević i prosjak
06. Henrvk Sienkievvicz: Kroz pustinju i prašumu
07. Ivona Šajatović: Tajna ogrlice sa sedam rubina
08. Snježana Grković-Janović: Velebitske vilin staze
09. Josip Cvenić: Čvrsto drži joy-stick
10. Jadranko Bitenc: Twist na bazenu
11. Šime Storić: Poljubit ću je uskoro,možda
12. Christine Nostlinger: Konrad, dječak iz limenke ili Olfi među ženama
13. Vlatko Šarić: Rogan ili Miško
14. Vladimir Nazor: Veli Jože
15. Milutin Majer: Dolazak Hrvata
16. Melita Rundek: Psima ulaz zabranjen
17. Dubravko Horvatić: Junačina Mijat Tomić
18. Jonathann Swift: Guliverova putovanja
19. Alfonse Daudet: Pisma iz moga mlina
20. Joža Horvat: Waitapu ili Operacija Stonoga
21. Frances Hodgson Burnett: Mali lord
22. Pajo Kanižaj: Tričave pjesme
23. Danijel Dragojević: Bajka o vratima
24. Želimir Hercigonja: Tajni leksikon
25. C.S.Lewis: Kronike iz Narnije (izbor)
26. Oscar Wilde : Sretni kraljević
27. Nikola Pulić: Maksimirci

(izabrati 9 djela, obvezna prva tri)

01. Božidar Prosenjak: Divlji konj
02. Hrvoje Hitrec: Smogovci
03. Vladimir Nazor: Pripovjetke
04. Dobriša Cesarić: Pjesme
05. Damir Miloš: Bijeli klaun
06. Zoran Pongrašić: Gumi-gumi
07. Branka Primorac: Maturalac
08. Dubravko Jelačić-Bužimski: Sportski život Letećeg Martin ili Balkanska mafija ili Martin protiv CIA-e i KGB-a
09. Charles Dickens: Oliver Twist
10. Ićan Ramljak: Povratnik ili San bez uzglavlja
11. August Šenoa: Čuvaj se senjske ruke
12 Dinko Šimunović: Duga
13. Pero Zlatar: Otključani globus
14. Zvonko Todorovski: Prozor zelenog bljeska ili Mirakul od mora
15. Branka Kalauz: Čuj, Pigi, zaljubila sam se
16. Jadranka Klepac: Miris knjige
17. Bernard Jan: Potraži me ispod duge
18. Daniel Defoe: Robinson Crusoe
19. Pavao Pavličić: Dobri duh Zagreba
20. Vjekoslav Majer: Dnevnik malog Perice
21. Sue Townsend: Tajni dnevnik Adriana Molea ili Novi jadi Adriana Molea
22. Vjenceslav Novak: Iz velegradskog podzemlja
23. Scott O`Dell: Otok plavih dupina ili Caru carevo
24. Gustav Schwab: Najljepše priče kalsične starine
25. Nada Iveljić: Želiš li vidjeti bijele labudove ili Bijeli patuljak ili Lutke s dušom
26. Deborah Ellis: Djevojčica iz Afganistana
27. Nada Mihoković-Kumrić: Latin rep
28. C.S.Lewis: Krnonike iz Narnije
29. Izbor proze i poezije o domovinskome ratu

(izabrati 9 djela, obvezna prva tri)

1. Dinko Šimunović: Alkar
2. Slavko Kolar: Breza
3. Dragutin Tadijanović: Srebrne svirale
4. Ernest Hemingway: Starac i more
5. August Šenoa: Prosjak Luka i Branka
6. Dnevnik Ane Frank
7. Ephraim Kishon: Kod kuće je najgore
8. Višnja Stahulljak: Don od Tromeđe ili Zlatna vuga
9. Marija Jurić Zagorka: Kći Lotršćaka
10. Sunčana Škrinjarić: Ulica predaka ili Čarobni prosjak
11. Đuro Sudeta: Mor
12. William Shakespeare: Romeo i Julia
13. Pero Budak: Mećava
14. Silvija Šesto: Debela ili Vanda ili Tko je ubio Pašteticu
15. Nada Mihelčić: Bilješke jedne gimnazijalke
16. Maja Brajko Livaković: Kad pobijedi ljubav
17. Sanja Pilić: O mamama sve najbolje ili Sasvim sam popubertetio
18. Vladan Desnica: Pravda
19. Mate Balota: Tijesna zemlja
20. Eugen Kumičić: Sirota ili Začuđeni svatovi
21. Tomislav Milohanić: Deštini i znamejne
22. Miroslav Krleža: Djetinjstvo
23. Ivan Goran Kovačić: Pripovjetke
24. Karl Bruckner: Sadako hoće živjeti
25. Josip Laća: Grand hotel
26. Goran Tribuson: Legija stranaca ili Rani dani ili Ne dao Bog većeg zla
27. Zlatko Krilić: Krik
28. Milena Mandić: Pokajnik
29. Antoine de Saint Exupery: Mali princ
30. Richard Bach: Galeb Jonathan Livingston
31. Nancy Farmer: Kuća škorpiona
32. Nick Hornbv: Sve zbog jednog dječaka
33. Michael Ende: Momo ili Beskrajna priča

GIMNAZIJE:

  1. Homer: ILIJADA, pjevanje I, VI., XVI., XVIII., XXIV. (ep)
  2. Ezop, Ivan Andrejevič Krilov ili Jean de la Fontaine: BASNE (po izboru)
  3. Hans Christian Andersen: CAREVO NOVO RUHO ili
  4. Ivana Brlić – Mažuranić: KAKO JE POTJEH TRAŽIO ISTINU
  5. August Šenoa: ZLATAROVO ZLATO
  6. Jerome David Salinger: LOVAC U ŽITU
  7. Vjenceslav Novak: U GLIB
  8. Mile Budak: OPANCI DIDA VIDURINE
  9. Antun Gustav Matoš: CVIJET S RASKRŠĆA
  10. Vjekoslav Kaleb: GOST
  11. Pavao Pavličić: DOBRI DUH ZAGREBA
  12. Sofoklo: ANTIGONA (priča po izboru)
  13. Ivo Vojnović: EKVINOCIJO
  14. Biblija: Knjiga Postanka, Knjiga Izlaska, Judita, Pjesma nad pjesmama, Psalmi, Evanđelje po Ivanu
  15. Homer: ODISEJA (pjevanje I., XIX., XXI.)
  16. Eshil: OKOVANI PROMETEJ
  17. Sofoklo: KRALJ EDIP
  18. Euripid: ELEKTRA
  19. Plaut: TVRDICA (Škrtac)
  20. Vergilije: ENEIDA, pjevanje II. i IV.
  21. Ovidije: METAMORFOZE (Piram i Tizba, IV. knj.)
  22. Višnja Stahuljak: SJEĆANJA
  1. Dante Alighieri: BOŽANSKA KOMEDIJA (Pakao, I.-V.)
  2. Francesco Petrarca: KANCONIJER (L, III., V., XIII., LXL, CVI., CCCLX., CCCLXIV.)
  3. Giovanni Boccaccio: DECAMERON (Uvod; 1. dan 1. novela; 2. dan 3. novela; 10. dan 5. ili 6. novela)
  4. Marko Marulić: DAVIDIJADA (1. pjevanje: stih 1-11 i 140-160)
  5. Miguel de Cervantes: DON QUIJOTE (ulomci)
  6. William Shakespeare: HAMLET i SAN IVANJSKE NOĆI
  7. Marko Marulić: JUDITA
  8. Hanibal Lučić: ROBINJA – Skazanje drugo, stih 685-755. (Robinja i Derenčin)
  9. Petar Zoranić: PLANINE (Otkuda bura ishodi i zač se zove ili Zač se grad Nin zove i gdo ga najpri sazida – Perivoj od Slave i v njem vile)
  10. Petar Hektorović: RIBANJE I RIBARSKO PRIGOVARANJE (Parvi dan, stih 1-20., 497-508.; Drugi dan, stih 595-685.; Treti dan, stih 1510-1532.)
  11. Marin Držić: DUNDO MAROJE i NOVELA OD STANCA
  12. Pedro Calderon de la Barca: ŽIVOT JE SAN
  13. Ivan Gundulić: SUZE SINA RAZMETNOGA, DUBRAVKA i OSMAN (L, l-36.; IV.,345-432.; VII.,269-308.; VIII., 569-592.; IX.,321-408.; XI., l-184.;XX.,289-376.)
  14. Pierre Comeille: CID
  15. Jean Racine: FEDRA
  16. Jean Baptiste Poquelin Moliere: ŠKRTAC
  17. Carlo Goldoni: GOSTIONIČARKA MIRANDOLINA
  18. JohannW.Goethe: PATNJE MLADOG WERTHERA i FAUST
  19. Friedrich Schiller: RAZBOJNICI
  20. George G. Byron: PUTOVANJE CHILDEA HAROLDA (ulomak)
  21. Edgar Allan Poe: GAVRAN i CRNI MAČAK
  22. Aleksandar S. Puškin: EVGENIJ ONJEGIN
  23. Mihail J. Ljermontov: JUNAK NAŠEG DOBA
  24. France Prešeren: SONETNI VIJENAC
  1. Ivan Mažuranić: SMRT SMAIL-AGE ČENGIĆA
  2. August Šenoa: PRIJAN LOVRO i SELJAČKA BUNA
  3. Honore de Balzac: OTAC GORIOT
  4. Gustave Flaubert: MADAME BOVARY
  5. Ivan S. Turgenjev: LOVČEVI ZAPISI (ŠUMA I STEPA; NADSTOJNIK)
  6. Nikolaj V. Gogolj: KABANICA
  7. Fjodor M. Dostojevski: ZLOČIN I KAZNA
  8. Lav N. Tolstoj: ANA KARENJINA
  9. Emile Zola: GERMINAL ili THERESE RAQUIN
  10. Guy de Maupassant: NA VODI
  11. Eugen Kumičić: UROTA ZRINSKO-FRANKOPANSKA
  12. Ksaver Šandor Gjalski: POD STARIM KROVOVIMA (lllustrissimus Battorych ili Perillustris ac generosus Cintek)
  13. Ante Kovačić: U REGISTRATURI
  14. Josip Kozarac: TENA
  15. Vjenceslav Novak: POSLJEDNJI STIPANČIĆI
  16. Henrik Ibsen: LUTKINA KUĆA (NORA) ili HEDDA GABLER
  17. Anton P. Čehov: TRI SESTRE
  18. Janko Leskovar: MISAO NA VJEČNOST
  19. Ivo Vojnović: DUBROVAČKA TRILOGIJA
  20. Antun Gustav Matoš: CAMAO i IZBOR IZ POEZIJE
  21. Dinko Šimunović: MULJIKA
  22. Milan Begović: PUSTOLOV PRED VRATIMA ili BEZ TREĆEGA
  23. Milutin Nehajev: BIJEG
  24. Ivan Kozarac: ĐUKA BEGOVIĆ
  25. Janko Polić Kamov: BRADA ili BITANGA
  1. Marcel Proust: U TRAŽENJU IZGUBLJENA VREMENA (Combray)
  2. Luigi Pirandello: ŠEST OSOBA TRAŽI AUTORA
  3. Franz Kafka: PROCES i PREOBRAŽAJ
  4. Ernest Hemingway: STARAC I MORE ili KOME ZVONO ZVONI
  5. Miroslav Krleža: KRALJEVO, BARAKA PET BE, KHEVENHILLER, POVRATAK FILIPA LATINOVICZA i GOSPODA GLEMBAJEVI
  6. Ivo Andrić: PROKLETA AVLIJA ili TRAVNIČKA KRONIKA
  7. Ivan Goran Kovačić: JAMA
  8. William Faulkner: KRIK I BIJES
  9. Bertolt Brecht: MAJKA HRABROST I NJEZINA DJECA
  10. Jean Paul Sartre: MUČNINA
  11. Albert Camus: STRANAC
  12. Eugene lonesco: ĆELAVA PJEVAČICA i STOLICE
  13. Samuel Beckett: U OČEKIVANJU GODOTA
  14. Mesa Selimović: DERVIŠ I SMRT
  15. Petar Šegedin: CRNI SMIJEŠAK
  16. Vladan Desnica: PROLJEĆA IVANA GALEBA
  17. Ranko Marinković: RUKE I KIKLOP
  18. Slobodan Novak: MIRISI, ZLATO I TAMJAN
  19. Hermann Hesse: STEPSKI VUK
  20. Antun Šoljan: KRATKI IZLET
  21. Vitomir Lukić: SANOVNIK NASMIJANE DUŠE
  22. Ivo Brešan: PREDSTAVA HAMLETA U SELU MRDUŠA DONJA
  23. Ivan Aralica: PSI U TRGOVIŠTU ili PUT BEZ SNA
  24. Nedjeljko Fabrio: VJEŽBANJE ŽIVOTA ili SMRT VRONSKOGA
  25. Pavao Pavličić: KORALJNA VRATA

Četverogodišnje strukovne škole (3-3-3-3):

  1. Homer: ILIJADA, pjevanje I. i XVI.
  2. Ezop – Jean de la Fontaine: BASNE (po izboru)
  3. Ivana Brlić-Mažuranić: REGOČ
  4. George Orvell: ŽIVOTINJSKA FARMA ili Milan Kundera: ŠALA
  5. Marija Jurić-Zagorka: GRICKA VJEŠTICA
  6. Slavko Kolar: BREZA ili Vjekoslav Kaleb: GOST
  7. Sofoklo: ANTIGONA
  8. Marin Držić:, NOVELA OD STANCA
  9. Biblija: Knjiga Postanka, Knjiga Izlaska, Evanđelje po Ivanu i Psalmi (po izboru)
  10. Homer: ODISEJA (pjevanje L, XIX., XXI.)
  11. Eshil: OKOVANI PROMETEJ
  12. Plaut: TVRDICA (Škrtac)
  13. Dante Alighieri: BOŽANSTVENA KOMEDIJA (Pakao, I.-V.)
  14. Francesco Petrarca: KANCONIJER (L, III, V, XIII.)
  15. Giovanni Boccaccio: DECAMERON (Uvod; l .dan 1. novela; 2. dan 3. novela)
  1. Miguel de Cervantes: DON QUIJOTE (ulomci)
  2. William Shakespeare: HAMLET
  3. Marko Marulić: JUDITA
  4. Petar Zoranić: PLANINE (Otkuda bura ishodi i zač se zove ili Zač se grad Nin zove i gdo ga najpri sazida)
  5. Petar Hektorović: RIBANJE I RIBARSKO PRIGOVARANJE (Parvi dan, stih 1-20,497-508; Drugi dan, stih 595-685; Treti dan, stih 1510-1532)
  6. Marin Držić: DUNDO MAROJE
  7. Ivan Gundulić: SUZE SINA RAZMETNOGA, DUBRAVKA i OSMAN (1,1-36; IV.,345-432; VII.,269-308; VII, 269-308; VIII, 569-592; IX,321-408; XI,1-184; XX, 289-376)
  8. Moliere: MIZANTROP ili UMIŠLJENI BOLESNIK
  9. Carlo Goldoni: KRČMARICA MIRANDOLINA
  10. Johann W. Goethe: PATNJE MLADOG WERTHERA
  11. George G. Byron,:PUTOVANJE CHILDEA HAROLDA (ulomak)
  12. Ivan Mažuranić: SMRT SMAIL-AGE ČENGIĆA (Harač i Kob)
  1. August Šenoa: ZLATAROVO ZLATO
  2. Honore de Balzac: OTAC GORIOT
  3. Fjodor M. Dostojevski: ZLOČIN I KAZNA
  4. Lav N. Tolstoj: ANA KARENJINA ili USKRSNUĆE
  5. Eugen Kumičić: ZAČUĐENI SVATOVI
  6. Ksaver Šandor Gjalski: POD STARIM KROVOVIMA (izbor)
  7. Ante Kovačić: U REGISTRATURI
  8. Josip Kozarac: OPRAVA ili SLAVONSKA ŠUMA
  9. Vjenceslav Novak: POSLJEDNJI STIPANČIĆI
  10. Henrik Ibsen: LUTKINA KUĆA (Nora) ili HEDDA GABLER
  11. Janko Leskovar: MISAO NA VJEČNOST
  12. Dinko Šimunović: DUGA
  13. MilanBegović: PUSTOLOV PRED VRATIMA
  14. Ivan Kozarac: ĐUKA BEGOVIĆ
  1. Marcel Proust: U TRAŽENJU IZGUBLJENOG VREMENA (Combray)
  2. Miroslav Krleža: KHEVENHILLER, POVRATAK FILIPA LATINOVICZA i GOSPODA GLEMBAJEVI
  3. Ivo Andrić: PROKLETA AVLIJA
  4. Bertolt Brecht: MAJKA HRABROST I NJEZINA DJECA
  5. Albert Camus: KUGA
  6. Petar Šegedin: NOVELE (izbor)
  7. Vladan Desnica: ZIMSKO LJETOVANJE ili PRIPOVIJESTI (po izboru)
  8. Ranko Marinković: KIKLOP
  9. Antun Šoljan: LUKA
  10. Vitomir Lukić: SOBA ZA PROLAZNIKE
  11. Ivan Brešan: PREDSTAVA HAMLETA U SELU MRDUŠA DONJA
  12. Ivan Aralica: OKVIR ZA MRŽNJU ili Nedjeljko Fabrio: SMRT VRONSKOG
  13. Pavao Pavličić: DUNAV

Četverogodišnje strukovne škole (4-4-3-3):

  1. Homer: ILIJADA, pjevanje I. i XVI.
  2. Ivana Brlić-Mažuranić: REGOČ
  3. George Orvell, ŽIVOTINJSKA FARMA ili Milan Kundera: ŠALA
  4. Slavko Kolar: BREZA ili Mile Budak: OPANCI DIDA VIDURINE
  5. Vjekoslav Kaleb: GOST
  6. Nenad Brixy: MRTVACIMA ULAZ ZABRANJEN ili Marija Jurić Zagorka: GRIČKA VJEŠTICA
  7. Sofoklo: ANTIGONA
  8. Marin Držić: SKUP
  9. Biblija: Knjiga Postanka, Knjiga Izlaska, Judita, Psalmi, (izbor) i Evanđelje po Ivanu
  10. Homer: ODISEJA (pjevanja I., XIX., XXI.)
  11. Eshil: OKOVANI PROMETEJ
  12. Plaut: ŠKRTAC
  13. Dante Alighieri: BOŽANSTVENA KOMEDIJA (Pakao, I.-V.)
  14. Francesco Petrarca: KANCONIJER (I., III., V., XIII., LXL, CVI.)
  15. Giovanni Boccaccio: DECAMERON (Uvod; l. dan 1. novela; 2. dan 3. novela; 10. dan
    5. novela)
  16. Marko Marulić, DAVIDIJADA (1. pjevanje; stih 1-11, stih 140-160)
  1. Miguel Cervantes de Saavedra: DON QUIJOTE (ulomci)
  2. William Shakespeare: HAMLET
  3. Marko Marulić: JUDITA
  4. Petar Zoranić: PLANINE (Otkuda bura ishodi i zač se zove ili Zač se grad Nin zove i gdo ga najpri sazida i Perivoj od Slave i v njem vile)
  5. Petar Hektorović: RIBANJE I RIBARSKO PRIGOVARANJE (Parvi dan, stih 1-20,497-508; Drugi dan, stih 595-685; Treti dan, stih 1510-1532)
  6. Marin Držić: DUNDO MAROJE
  7. Ivan Gundulić: SUZE SINA RAZMETNOGA, DUBRAVKA i OSMAN (I., l-36; IV.,345-432; VII.,269-308; VII.,269-308; VIII., 569-592; IX.,321-408; XI.,1-184; XX.,289-376)
  8. Moliere: MIZANTROP ili UMIŠLJENI BOLESNIK
  9. Johann W. Goethe: PATNJE MLADOG WERTHERA
  10. F. Schiller: RAZBOJNICI
  11. George G. Byron: PUTOVANJE CHILDEA HAROLDA (ulomak)
  12. Edgar Allan Poe: GAVRAN i UBOJSTVA U ULICI MORGUE
  13. Ivan Mažuranić: SMRT SMAIL-AGE ČENGIĆA (Harač i Kob)
  1. August Šenoa: ZLATAROVO ZLATO
  2. Honore de Balzac: OTAC GORIOT
  3. Fjodor M. Dostojevski: ZLOČIN I KAZNA
  4. Lav N. Tolstoj: ANA KARENJINA ili USKRSNUĆE
  5. Eugen Kumičić: ZAČUĐENI SVATOVI
  6. Ksaver Šandor Gjalski: POD STARIM KROVOVIMA (izbor)
  7. Ante Kovačić: U REGISTRATURI
  8. Josip Kozarac: OPRAVA ili SLAVONSKA ŠUMA
  9. Vjenceslav Novak: POSLJEDNJI STIPANČIĆI
  10. Henrik Ibsen: LUTKINA KUĆA (Nora) ili HEDDA GABLER
  11. Janko Leskovar: MISAO NA VJEČNOST
  12. Antun Gustav Matoš: OKO LOBORA
  13. Dinko Šimunović: ALKAR
  14. MilanBegović: PUSTOLOV PRED VRATIMA ili AMERIKANSKA JAHTA U SPLITSKOJ LUCI
  1. Marcel Proust: U TRAŽENJU IZGUBLJENA VREMENA (Combray)
  2. Miroslav Krleža: KHEVENHILLER, POVRATAK FILIPA LATINOVICZA i GOSPODA GLEMBAJEVI
  3. Ivo Andrić: PROKLETA AVLIJA
  4. Bertolt Brecht: MAJKA HRABROST I NJEZINA DJECA
  5. Albert Camus: KUGA
  6. Eugenelonesco: ĆELAVA PJEVAČICA ili STOLICE
  7. Petar Šegedin: NOVELE (izbor)
  8. Vladan Desnica: ZIMSKO LJETOVANJE ili PRIPOVIJESTI (po izboru)
  9. Ranko Marinković: KIKLOP
  10. Antun Šoljan: LUKA
  11. Vitomir Lukić: SOBA ZA PROLAZNIKE
  12. Ivo Brešan: PREDSTAVA HAMLETA U SELU MRDUŠA DONJA
  13. Ivan Aralica: OKVIR ZA MRŽNJU ili Nedjeljko Fabrio: SMRT VRONSKOGA
  14.  Pavao Pavličić: VEČERNJI AKT ili DUNAV

Trogodišnje strukovne škole:

  1. Homer: ILIJADA (pjevanje I. i XVI.)
  2. Ezop, Jean de la Fontaine: BASNE (izbor)
  3. Ivana Brlić-Mažuranić: ŠEGRT HLAPIĆ ili REGOČ
  4. George Orwell: ŽIVOTINJSKA FARMA
  5. Marija Jurić Zagorka: GRIČKA VJEŠTICA
  6. Mile Budak: OPANCI DIDA VIDURINE ili Slavko Kolar: BREZA ili Vjekoslav Kaleb: GOST
  7. August Cesarec: SIN DOMOVINE, životna drama Eugena Kvaternika
  8. Pero Budak: KLUPKO
  9. Biblija: Knjiga Postanka, Psalmi ili Mudre izreke – izbor i Evanđelje po Ivanu (V.)
  10. Homer: ODISEJA (pjevanje I. i XIX.)
  11. Sofoklo: ANTIGONA ili KRALJ EDIP
  12. Plaut: HVALISAVI VOJNIK
  13. Dante Alighieri: BOŽANSTVENA KOMEDIJA (Pakao, I.-V.)
  14. Francesco Petrarca: KANCONIJER (I., XXXV., CCCXH.)
  15. Giovanni Boccaccio: DECAMERON
  16. Miguel de Cervantes: DON QUIJOTE (1.8 itd.)
  17. William Shakespeare: HAMLET
  18. Marko Marulić: JUDITA (Libro peto)
  19. Petar Zoranić: PLANINE (Otkuda bura ishodi i začse zove ili Zač se grad Nin zove i gdo ga najpri sazida)
  20. Petar Hektorović: RIBANJE I RIBARSKO PRIGOVARANJE (Parvi dan, stih 1-20, 497 – 508)
  21. Marin Držić: DUNDO MAROJE
  1. Ivan Gundulić: DUBRAVKA (Skazanje deveto) i OSMAN (I., l-36; VII., 269-308; VII., 269-308)
  2. Moliere: ŠKRTAC ili UMIŠLJENI BOLESNIK
  3. Ivan Mažuranić: SMRT SMAIL-AGE ČENGIĆA (4., Harač)
  4. August Šenoa: KAMENI SVATOVI i ZLATAROVO ZLATO
  5. Honore de Balzac: OTAC GORIOT
  6. Eugen Kumičić: JELKIN BOSILJAK
  7. Ksaver Šandor Gjalski: POD STARIM KROVOVIMA
  8. Ante Kovačić: U REGISTRATURI
  9. Rikard Jorgovanić: MLINARSKA DJECA
  10. Josip Kozarac: TENA ili SLAVONSKA ŠUMA
  11. Vjenceslav Novak: TITO DORČIĆ
  12. Josip Eugen Tomić: OPANČAREVA KĆI
  1. Henrik Ibsen: LUTKINA KUĆA (Nora)
  2. Janko Leskovar: MISAO NA VJEČNOST ili KATASTROFA
  3. Dinko Šimunović: DUGA ili Franjo Horvat Kiš: ŽENIK
  4. Milan Begović: AMERIKANSKA JAHTA U SPLITSKOJ LUCI ili PUSTOLOV PRED
    VRATIMA
  5. Ivan Kozarac: SUDOPERKA ili DUKA BEGOVIĆ (ulomak)
  6. Ernest Hemingway: STARAC I MORE
  7. Miroslav Krleža: BALADE PETRICE KEREMPUHA (izbor)
  8. August Cesarec: TONKINA JEDINA LJUBAV
  9. Viktor Car Emin: MALI OD FOGUNA
  10. Slavko Kolar: MI SMO ZA PRAVICU
  11. Eugene lonesco: STOLICE ili ĆELAVA PJEVAČICA
  12. Ranko Marinković: RUKE (po izboru)
  13. Ivo Brešan: PREDSTAVA HAMLETA U SELU MRDUŠA DONJA
  14. Ivan Aralica: OKVIR ZA MRŽNJU
  15. Stjepan Čuić: STALJINOVA SLIKA
  16. Pavao Pavličić: DOBRI DUH ZAGREBA (priča po izboru)